Pišite nam | Povejte prijatelju | E-poročilo | Domov


Ted. C. Fishman - KITAJSKI IZZIV


Kategorija: Poslovne uspešnice
Cena: 37,14 EUR  

Knjiga je izjemno pronicljiva in tenkočutna analiza GOSPODARSKIH DOGODKOV, ki jih spremlja vzpon nove velesile. Z njim je povezanih vrsta družbenih pojavov od propadanja celih industrijskih panog v zahodnih državah do velikega povpraševanja po evropskih in ameriških prehrambenih ter visokotehnoških izdelkov na Kitajskem.

Zelo slikovit je naslednji primer, ki ga navaja avtor v knjigi in ki ponazarja hitrost in (pogosto nezakonito) iznajdljivost kitajskih podjetnikov. Na avtomobilskem sejmu v Šanghaju l. 2004 je General motors, največji proizvajalec avomobilov na svetu, razstavil povsem na novo zasnovan model terenskega vozila za kitajski trg po ceni 9000 dolarjev. Samo tri stojnice naprej pa so domačini razstavili do potankosti enako vozilo po ceni 6000 dolarjev.

ALI STE VEDELI?
Tristo milijonov Kitajcev s podeželja se je v zadnjih šestnajst letih preselilo v mesta. Če kitajska država hoče, da bodo imeli kje živeti, bo morala vsak mesec zgraditi 1,5-krat toliko mestne infrastrukture, kolikor je ima Milano.

Podjetje General Motors ocenjuje, da bo kitajski avtomobilski trg do leta 2025 večji od ameriškega. Približno 200 milijonov kitajskih družin si že sedaj lahko kupi avtomobil.

Na Kitajskem živi več ljudi, ki govore angleščino kot drugi jezik, kot je Američanov, ki govore angleščino kot materni jezik.

Na Kitajskem je več kot 300 biotehnoloških podjetij, ki se pri delovanju ne ozirajo na pravice živali, verskih skupin ali etičnih meril. Dvainštirideset odstotkov čistega dobička ameriških podjetij je rezultat njihovega poslovanja na Kitajskem.

V osrednji in zahodni Kitajski je 220 milijonov odvečne delovne sile. Število zaposlenih v ZDA znaša približno 140 milijonov.

Delavci zaposleni v tekstilni industriji zaslužijo v ZDA 9,56 dolarja, v Salvadorju 1,65 dolarja, na Kitajskem pa od 68 do 88 centov na uro.

Ena desetina delovnih mest v Evropi in ZDA je ogrožena zaradi cenejše delovne sile na Kitajskem.

Na Kitajskem je 186 programov MBA.

Tristo dvajset milijonov prebivalcev Kitajske je mlajših od štirinajst let. To sta skoraj dve tretjini vseh prebivalcev Evropske unije in več, kot je vseh prebivalcev ZDA.

Na Kitajskem uporablja medmrežje več ljudi kot v ZDA.

Ideje in zgodbe iz knjige Kitajski izziv bodo zelo koristne tudi za slovenske bralce pa tudi tiste, ki odločajo o naši gospodarski usodi v naslednjih letih.

Kitajski izziv je osupljiva zgodba o rdečem velikanu, ki se prebuja iz globokega spanca in se z eksplozivno hitrostjo spreminja v eno najpomembnejših velesil. V bližnji prihodnosti bo v njej najti vse največje, najvišje, najdaljše in najhitrejše stvari pod soncem. Fishman bo za vedno spremenil vaš pogled na Kitajsko - ne samo, kar zadeva njen položaj v svetu, temveč tudi glede njenega vpliva na ZDA in Evropo.

Kako je lahko ta ogromna dežela, ki sta jo včasih pestili revščina in komunistična ideologija, kar naenkrat postala center svetovnega kapitalizma? Kako da Kitajska trenutno raste in se razvija trikrat hitreje od Evrope in ZDA? Kako da porabi 40 odstotkov vsega betona in 20 odstotkov vsega železa na svetu? Kakšen bo vpliv selitve 300 milijonov Kitajcev s podeželja v mesta, pri čemer gre za najobsežnejšo migracijo v zgodovini človeštva? Zakaj imajo skoraj vsa največja svetovna podjetja na Kitajskem svoje podružnice? In kaj pomenijo selitve njihove proizvodnje za delavce v Evropi, Ameriki in ostalem svetu? Zakaj so rastoča kitajska podjetja tako nevarni tekmeci? Kaj se bo zgodilo, ko bo Kitajska sposobna izdelovati skoraj vse – od računalnikov, avtomobilov pa do jumbo jetov ter zdravil – po polovični ceni v primerjavi z evropsko in ameriško proizvodnjo? Na kakšen način se ta razvoj kaže v svetu in kako vplivajo na vsakdanje življenje zahodnjakov?
Knjiga Kitajski izziv nam ponuja odgovore na vsa ta vprašanja, ki pretresajo današnji svet.

Knjiga Kitajski izziv nas torej sooča s tem, da se izzivom sodobne, ekplozivno rastoče Kitajske ne bomo mogli še naprej izogibati zgolj z nojevskim tiščanjem glave v pesek: najpomembnejši predpogoj za reševanje krize, povezane z globalnim razvojem, v katerem igra Kitajska vse pomembnejšo vlogo, je v sprejemanju in v iskanju dialoga s to azijsko velikanko. Pri tem dialogu se moramo osvoboditi naivnega prepričanja o domnevni superiornosti zahoda in ostati odprti tudi za učenje o tem kaj vse je botrovalo korenitim spremembam novodobne Kitajske. Tukaj nam bodo zagotovo v korist tudi Fishmanovi podatki o kompleksni povezanosti političnih, demografskih in idejnih dejavnikov, ki opredeljujejo kitajski gospodarski čudež. Zato je knjiga Kitajski izziv informativna in vredna, da jo vzame v roke vsak, komur ni vseeno za prihodnost sveta in naše vloge v njem.
Knjiga je tudi svojevrsten opomin slovenskim razmeram v šolstvu. Kitajska namreč pospešeno vlaga v tehnično in tehnološko izobraževanje na vseh ravneh. Kitajske univerze dajejo vsako leto na desettisoče novih zelo dobro podkovanih inženirjev. Primerjava s Slovenijo pa tudi z ZDA, ki so v preteklosti najbolj skrbele za razvoj tehničnega izobraževanja, pokaže da Slovenija na tem področju ne vleče ustreznih potez. Prav tako ni veliko sledi o znanstvenem ali tehničnem sodelovanju slovenskih podjetij, raziskovalnih ustanov ali univerze s podobnimi ustanovami na Kitajskem. Mesto Chengdu v provinci Sečuan je že destletja pobrateno z Ljubljano, vendar tja hodijo na obisk predvsem delegacije politikov. Chengdu je eden najpomembnejših tehnološko raziskovalnigh centrov na Kitajskem kjer so znanstvenoraziskovalne podružnice skoraj vseh najbolj tehnološko naprednih svetovnih podjetij. Zares škoda je, da v Sloveniji nihče ne spodbuja k podobnemu sodelovanju.

Knjiga ni le kritika je recept, ki ga je treba smiselno uporabiti v slovenskih razmerah.





Količina:  


Nazaj na spisek knjig
Naročite se na e-novice
Založbe poslovnih uspešnic